Archiwum

Przez wiele lat działalności Akademii, było wiele momentów wartych wspomnień: wyjazdy, obozy, zawody krajowe i zagrniczne, staże, seminaria. Każdy trening był wyjątkowy. Przez salę treningową przeszło wiele osób i setki litrów potu zostało rozlane. Wspomninia uśmiechnietych i zmęczonych cięzkim treningiem uczniów o tym mówią.

Poniżej zdjęcia z kilku wybranych wydarzeń.

Wizyta mistrza Ambrose Kwok Keung’a Chiu w naszej akademii – 2015

W dniach 21-29.10.2015 na zaproszenie Si Fu Marcin Jóźwiak przyjechał do Polski jego nauczyciel Si Gung Ambrose Chiu. W tym czasie mistrz brał udział w treningach Hung Gar Kung Fu prowadzonych w naszej Akademii, dzielił się wiedzą i doświadczeniem, związana z treningiem w tym: ćwiczenia podstawowe, formy, formy podwójne, bronie, aplikacje technik, różne rodzaje treningu. Spotkał się również w węższym gronie asystentów Si Fu Marcin Jóźwiak, gdzie opowiadał o historii, tradycji o tym jak wygląda hierarchia linii, jakie są zwyczaje i jego zalecenia dla kolejnego pokolenia mistrzów. Tu warto nadmienić że trzech ucznów Si Fu Marcina Jóźwiaka w poprzednim roku otrzymało stopnie mistrzowskie w stylu Hung Gar Kuen. Si Gung Ambrose Chiu wyraził nadzieję że w najbliższej przyszłości pozostali asystenci dołączą do grona mistrzów.
Ponadto wiele Si Gung mówił o podejściu do tradycyjnego treningów zarówno uczniów i nauczycieli. Również o zdrowotnych efektach treningu tradycyjnego niezależnie od wieku osób ćwiczących. Był to również czas w którym Si Fu Marcin Jóźwiak wraz z Si Gungiem Ambrosem Chiu spędzili wiele godzin na wspólnym treningu indywidualnym i konsultacjach.

Staż szkoleniowy u mistrzów Chiu Wai’a i Chiu Kwok Keung’a – 2012

Hong Kong 2010 – przyjęcie urodzinowe mistrza Chiu Wai’a

W październiku 2010r., Si Fu Marcin Jóźwiak wraz z uczniami był z wizytą w Hong Kong. Celem głównym wyjazdu była celebracja urodzin Mistrz Chiu Wai’a. Na spotkanie zostali zaproszeniu mistrzowie z całego świata wywodzący się od rodziny mistrza. Polskę i Europę reprezentowała nasz Akademia poza tym byli też uczestnicy z takich krajów jak: Kanada, Australia, Taiwan, Hong Kong, Chin kontynentalne itd.

Ceremonia miała miejsce w niedzielny wieczór w restauracji. Organizatorami przyjęcia byli: Denis Kwok Kie Chiu (młodszy syn mistrza Chiu Wai’a na stałe mieszkający w Hong Kongu, który reprezentuje obecnie rodzinę Chiu w Hong Kon’u) oraz Chiu Mei Wa (mistrzyni Hung Gar prowadząca w Hong Kongu Kwon wraz z mistrzem Denisem Chiu). Tradycyjnie przyjecie rozpoczęło się tańcem smoka, po którym odbyły się pokazy mistrzów i ich szkół. Na końcu tej części uroczystości Mistrz Chiu Wai również wziął udział w występie i dał znakomity pokaz tradycyjnego Hung Gar Kuen.

Po pokazie każda ze szkół wręczyła mistrzowi prezenty i rozpoczęło się przyjęcie w restauracji na którym wszyscy wspólnie świętowali i wznosili toasty za zdrowie mistrza. Trzeba zaznaczyć że po raz pierwszy cała rodzina Hung Gar naszej linii przekazu była razem.

Staż szkoleniowy u mistrzów Chiu Wai’a i Chiu Kwok Keung’a – 2009

Wizyta mistrza Chiu Kwok Keung’a – 2008

Na zaproszenie Si Fu Marcina Jóźwiaka, gościł w Warszawie Si Gung Chiu Kwok Keung. Mistrz brał udział w treningach wszystkich grup treningowych w Akademii. Po ostatnim treningu odbyło się spotkanie w kawiarni Moonsoon Cafe. Si Gung opowiadał m.in. o historii Hung Gar, o tym jak wyglądał trening w jego rodzinnym Kwon w Honk Kong’u prowadzonym przez Si Ty Gung’a Chiu Wai’a. Pokrótce przedstawił także zwyczaje, jakie obowiązywały w szkole i jakie przekazuje swoim uczniom.

Staż szkoleniowy u mistrzów Chiu Wai’a i Ambrose Kwok Keung Chiu – 2007

Staż szkoleniowy u mistrzów Chiu Wai’a i Ambrose Kwok Keung Chiu – 2006

Mistrz Marcin Jóźwiak odbył 14 dniowy staż szkoleniowy u mistrzów Chiu Wai’a i Chiu Kwok Keung’a w Calgary w Kanadzie. Mistrz Chiu Wai, (Zhao Wei) rozpoczął naukę Hung Gar Kung Fu w wieku ok. 6-7 lat pod okiem swojego ojca – Chiu Kao (1895-1995) – mistrza Hung Gar Kuen i matki Siu Ying (1904-2002), którzy byli uczniami mistrza Lam Sai Wing’a (1861-1942). Mistrz Lam był uczniem sławnego mistrza Wong Fei Hung’a (1850-1933), jednego z 10 Kantońskich Tygrysów.

Wszyscy Ci znakomici mistrzowie Hung Gar Kuen, byli również ekspertami w dziedzinie Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, która to wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie, z mistrza na ucznia. Kontynuatorami tej tradycji obecnie są dwaj synowie mistrza Chiu Wai’a: Chiu Kwok Kei (Denis Chiu) i Chiu Kwok Keung (Ambrose Chiu) – również mistrzowie Hung Gar Kuen. W roku 1997 mistrz Chiu Wai przeszedł na emeryturę, jego klinikę Dit-Da znajdującą się Calgary w prowincji Alberta w Kanadzie prowadzi syn Chiu Kwok Keung (Ambrose Chiu), który podobnie jak jego ojciec trenuje i naucza systemu Hung Gar Kung Fu.

Podczas pobytu w Calgary w Kanadzie mistrz Jóźwiak miał zaszczyt i przyjemność ćwiczyć pod okiem obu mistrzów – ojca i syna – Chiu Wai’a i Chiu Kwok Keung’a. Treningi odbywały się 2 razy dziennie w prywatnych salach treningowych mistrzów oraz w klinice, pomiędzy nimi był czas przeznaczony na odpoczynek i samodzielną praktykę Hung Gar Kuen. Zajęcia odbywały się w prywatnych salach treningowych w domach mistrzów oraz w klinice.

Treningi poświęcone były poznawaniu nowych i doskonaleniu znanych form ręcznych, form z bronią oraz aplikacji (zastosowaniu w walce) technik w nich zawartych. Należy tu powiedzieć, że obaj mistrzowie kładą szczególny nacisk na aspekt praktyczny wykonywanych technik tzn. zastosowanie ich w walce. Niezwykle cenne okazały się uwagi dotyczące wykonywania najbardziej zaawansowanej formy systemu Hung Gar Kuen – Tit Shin Kuen. Jednym z najważniejszych elementów przy wykonywaniu tej formy są prawidłowe okrzyki i właściwy sposób oddychania.

Back to top