2006 STAŻ SZKOLENIOWY U MISTRZÓW CHIU WAI'A I CHIU KWOK KEUNG'A

STAŻ SZKOLENIOWY U MISTRZÓW CHIU WAI’A I CHIU KWOK KEUNG’A – 2006

W lipcu 2006 mistrz Marcin Jóźwiak odbył 10 dniowy staż szkoleniowy u mistrzów Chiu Wai’a i Chiu Kwok Keung’a w Calgary w Kanadzie.
Mistrz Chiu Wai, (Zhao Wei) rozpoczął naukę Hung Gar Kung Fu w wieku ok. 6-7 lat pod okiem swojego ojca – Chiu Kao (1895-1995) – mistrza Hung Gar Kuen i matki Siu Ying (1904-2002), którzy byli uczniami mistrza Lam Sai Wing’a (1861-1942). Mistrz Lam był uczniem sławnego mistrza Wong Fei Hung’a (1850-1933), jednego z 10 Kantońskich Tygrysów.

Wszyscy Ci znakomici mistrzowie Hung Gar Kuen, byli również ekspertami w dziedzinie Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, która to wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie, z mistrza na ucznia.
Kontynuatorami tej tradycji obecnie są dwaj synowie mistrza Chiu Wai’a: Chiu Kwok Kei (Denis Chiu) i Chiu Kwok Keung (Ambrose Chiu) – również mistrzowie Hung Gar Kuen.
W roku 1997 mistrz Chiu Wai przeszedł na emeryturę, jego klinikę Dit-Da znajdującą się Calgary w prowincji Alberta w Kanadzie prowadzi syn Chiu Kwok Keung (Ambrose Chiu), który podobnie jak jego ojciec trenuje i naucza systemu Hung Gar Kung Fu.

Podczas 10 dniowego pobytu w Calgary w Kanadzie mistrz Jóźwiak miał zaszczyt i przyjemność ćwiczyć pod okiem obu mistrzów – ojca i syna – Chiu Wai’a i Chiu Kwok Keung’a.
Treningi odbywały się 2 razy dziennie w prywatnych salach treningowych mistrzów oraz w klinice, pomiędzy nimi był czas przeznaczony na odpoczynek i samodzielną praktykę Hung Gar Kuen. Zajęcia odbywały się w prywatnych salach treningowych w domach mistrzów oraz w klinice.

 

 

Treningi poświęcone były poznawaniu nowych i doskonaleniu znanych form ręcznych, form z bronią oraz aplikacji (zastosowaniu w walce) technik w nich zawartych. Należy tu powiedzieć, że obaj mistrzowie kładą szczególny nacisk na aspekt praktyczny wykonywanych technik tzn. zastosowanie ich w walce. Niezwykle cenne okazały się uwagi dotyczące wykonywania najbardziej zaawansowanej formy systemu Hung Gar Kuen – Tit Shin Kuen. Jednym z najważniejszych elementów przy wykonywaniu tej formy są prawidłowe okrzyki i właściwy sposób oddychania. Każdy okrzyk (dźwięk) związany jest z jednym z pięciu elementów, a co za tym idzie z odpowiadającymi organami wewnętrznymi Yin i Yang, należącymi do tego elementu. W związku z tym bardzo ważne jest wykonywanie prawidłowych okrzyków przy odpowiednich technikach w formie. Dzięki temu możemy kontrolować i pobudzać przepływ Chi.

Ponadto regularna praktyka Tit Shin Kuen jest doskonałym treningiem 12 Kiu Sau jak również ma zbawienny wpływ na zdrowie ćwiczącego. Zwiększa witalność i poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Marcin Jóźwiak został również zaproszony do kliniki Dit – Da, gdzie mógł obserwować zabiegi wykonywane przez mistrza Chiu Kwok Keung. Było to doskonałym uzupełnieniem wiedzy, jaką zdobył podczas nauki i kilkuletniej praktyki akupresury w Polsce. W trakcie wspólnych rozmów, obaj mistrzowie opowiadali o tradycyjnej metodyce nauczania, zwyczajach panujących w szkołach sztuk walki, wykorzystaniu tradycyjnej medycyny chińskiej jako źródła wiedzy zarówno o sposobach i miejscach ataku, jak również sposobach leczenia kontuzji, urazów, schorzeń. Sztuki walki i medycyna są ze sobą nierozerwalnie związane i razem stanowią całość, jak Yin i Yang.

Marcin Jóźwiak
Akademia Tradycyjnego Hung Gar Kung Fu

 

Pin It on Pinterest

Share This